Який термін служби акумулятора AGM чи GEL та як його продовжити?
Термін служби акумуляторної батареї залежить від її якості, інтенсивності експлуатації, тобто кількості циклів зарядки-розрядки та глибини цих циклів, від правильності зарядки, а також температурного режиму експлуатації та зберігання акумулятора.
У середньому, термін служби звичайної АКБ AGM становить 200-300 циклів глибокої розрядки, 400-600 циклів розрядки на 50% або 800-1200 циклів 30% розрядки.
Акумуляторні батареї GEL легше справляються з глибокими розрядами, менше схильні до сульфатації, тому за інших рівних умов, прослужать довше. У середньому термін служби звичайного гелевого акумулятора становить 300-400 циклів глибокої розрядки, 600-800 циклів розрядки на 50% або 1200-1600 розрядки на 30%.
Скільки прослужить акумуляторна батарея залежить від сукупності факторів, головним з яких є її якість. Так, використання, наприклад, свинцю, сірчаної кислоти та складових активної маси електродів низького ступеня очищення, - порушує повноту перебігу оборотних електрохімічних реакцій в АКБ, що призводить до її швидкої сульфатації, руйнуванню свинцевих пластин. Також, виробником можуть використовуватися технології які роблять батарею дешевшою, при цьому істотно скорочуючи її експлуатаційні характеристики.
Крім інтенсивності експлуатації та якості, на термін служби АКБ впливає правильність зарядки. Перевищення струму заряджання або перезаряджання, - шкідливі для батареї та призводять до її передчасного зносу. Оптимальним вважається струм зарядки, що чисельно дорівнює 1/10 ємності АКБ.
Так, наприклад, для акумуляторної батареї 100 Ач значення оптимального струму зарядки складатиме 100/10 = 10 Ампер.
Якщо говорити про напругу зарядки, то для акумулятора 12 В вона не повинна перевищувати 14 В для буферного режиму роботи та 15 В для циклічного. Оптимальні струм та напруга зарядки зазвичай вказуються на корпусі АКБ або в її технічній документації.
Також, джерела безперебійного живлення або інвертори можуть використовувати спеціальні алгоритми для зарядки АКБ, що змінюють параметри зарядки в залежності від її типу, режиму роботи (буферний або циклічний), ступеню зарядки (зменшуючи струм впродовж зарядки) та інших факторів. Такі настройки, якщо вони є, продовжують термін служби батареї.
Температура довкілля впливає на швидкість протікання хімічних реакцій всередині акумулятора. Оптимальною температурою для експлуатації та зберігання АКБ є 20-25 °С. При зниженні температури нижче цього рівня, швидкість протікання хімічних реакцій буде сповільнюватися, потроху зменшуючи ємність та струмовіддачу акумулятора. Підвищення температури вище 25 °С, буде призводити до поступового збільшення інтенсивності протікання електрохімічних реакцій, прискорюючи при цьому сульфатацію, окислення свинцевих пластин та інші процеси "старіння" АКБ.
Також, важливо враховувати, що акумуляторну батарею не рекомендується зберігати у розрядженому стані, - це збільшить сульфатацію акумулятора, тобто утворення кристалів сульфату свинцю, які не беруть участь у перебігу оборотних електрохімічних реакцій, знижуючи ємність та термін служби АКБ. При цьому, негативний ефект посилюватиметься, якщо батарею зберігати при температурі понад 30 °С.
Таким чином, на термін служби акумулятора як AGM, так і GEL, впливає ряд факторів що взаємодоповнюють один одного. Але якщо якість вже купленої АКБ не змінити, а на інтенсивність експлуатації в більшості випадків істотно ми вплинути не можемо, то для того щоб продовжити термін служби акумуляторної батареї та отримати максимум з її ресурсу, необхідно використовувати фактори, що залишилися, - правильно акумулятор заряджати, не зберігати у розрядженому стані та, по можливості, уникати високої температури експлуатації та зберігання АКБ.
Якщо у Вас виникли питання у виборі акумуляторної батареї, кваліфіковані фахівці нашої компанії допоможуть знайти оптимальне рішення.
Також, вибрати акумуляторну батарею можна перешедши за посиланням.
Залиште коментар або задайте питання: