

















Генератори
На ринку України представлена велика кількість генераторів відомих та невідомих виробників. Природним у такому різноманітті стає питання, як не помилитися та обрати надійний, відповідний до вимог генератор за обґрунтованою ціною.
Окрім якості та добротності виготовлення, на роботу та термін служби генератора істотно впливає відповідність його переваг та недоліків поставленим задачам. Тому, якщо виникла потреба купити генератор, розглянемо основні параметри на які слід звернути увагу при виборі.
Залежно від палива розрізняють наступні види генераторів:
Бензиновий генератор
Бензиновий генератор доцільно купувати, якщо установку планується використовувати періодично, з тривалістю безупинної роботи кілька годин. Залежно від якості двигуна, час безперервної роботи бензогенератора зазвичай обмежується 4-7 годинами, після чого необхідно робити перерву.
Бензогенератори застосовують як для періодичного живлення малопотужних споживачів, так і в якості резервного або аварійного джерела живлення, - все залежить лише від необхідного часу безупинної роботи та інтенсивності експлуатації.
У випадку якщо генератор планується щодня активно експлуатувати протягом тривалого періоду, або установка повинна мати більший час безперервної роботи, необхідно зупинити вибір на дизельному генераторі.
Перевагою бензинового генератора є менші габарити та вага у порівнянні з дизельним, завдяки чому його переміщення та транспортування зручніші. Також бензогенератор легко запускається в умовах низької температури, менш гучний та коштує дешевше.
Головні недоліки бензинового генератора - це менший час безперервної роботи ніж у дизельного, трохи більша витрата палива на 1 кВт*годину та менший моторесурс, тобто термін служби.
Дизельний генератор
Якщо ж генератор планується використовувати для тривалої або безперервної роботи, як резервне (аварійне) або основне джерело живлення, слід зупинити вибір на дизельному генераторі. Для живлення малопотужних споживачів в умовах інтенсивної експлуатації, використовуються переносні дизельні електроагрегати.
При рівних характеристиках двигуна та однаковій системі охолодження, дизельний генератор витриваліший за бензиновий, може довше працювати без перерви та має більший моторесурс. Тому дизельні генератори краще справляються з інтенсивною експлуатацією. При цьому, використання рідинної системи охолодження збільшує час безперервної роботи в рази. А низькооборотний (1500 об/хв) дизельний генератор з рідинною системою охолодження, може працювати постійно, з перервами тільки на заміну масла та тех. обслуговування.
Дизельний генератор має ряд важливих переваг, головними з яких є витривалість, менша витрата палива та більший моторесурс ніж у бензинових аналогів.
Якщо говорити про недоліки, то у порівнянні з бензиновим, дизельний генератор коштує дорожче, має більші габарити та вагу, а моделі без підігріву двигуна можуть мати проблеми із запуском в умовах низької температури навколишнього середовища.
Газовий генератор
Газовий генератор працює на зрідженому балонному газі (пропан-бутан) або природному магістральному газі (метан), підходить для використання як резервне або аварійне джерело живлення.
Зріджений пропан-бутан можна купити на будь-якій автомобільній заправці, для роботи ж з магістральним газом, здійснюється підключення до газопроводу, після дозволу місцевої газової служби.
Газовий генератор економічний, за рахунок меншої вартості палива, має гарний моторесурс та здатний працювати відносно тривалі проміжки часу без перерви. Також до переваг газового електроагрегата можна віднести можливість використання при низькій температурі навколишнього середовища, невисокий рівень шуму та екологічність, внаслідок малого вмісту шкідливих речовин у вихлопах.
До недоліків газових генераторів можна віднести менший час безупинної роботи та менший моторесурс, у порівнянні з дизельними аналогами.
Інверторний генератор
В інверторному генераторі, змінний струм що виробляється спочатку перетворюється у постійний, а потім, за допомогою інвертора, знову у змінний. Завдяки цьому забезпечуються високі параметри якості електроенергії що виробляється.
Як правило, інверторні генератори мають бензиновий або газовий двигун та асинхронний альтернатор. Якщо казати про переваги, то інверторний агрегат є компактним та дуже зручним у переміщенні. А завдяки тому, що кількість обертів двигуна залежить від рівня підключаємого навантаження, паливо витрачається економно.
Найголовнішою відмінністю інверторного генератора є майже ідеальна якість виробляємої електричної енергії, тому він може використовуватися для живлення вибагливих, чутливих споживачів, - як побутових, так і малопотужних комерційних. Крім того, будучи дорогою технікою, інверторні генератори майже завжди комплектується шумозахисним кожухом, тому вони тихі під час роботи.
Інверторні агрегати мають обмеження за потужністю, як правило, це до 10 кВА і є відмінним варіантом для короткочасного, періодичного живлення малопотужної техніки та обладнання.
Головним недоліком інверторного генератора є його висока ціна. Також, слід пам'ятати, що вони мають дуже низьку перевантажувальну здатність, тому пусковий струм споживача, що вмикається, не повинен перевищувати максимальної потужності генератора.
Потужність
Генератор має два параметри потужності – максимальну та номінальну.
Під максимальною потужністю мається на увазі навантаження, яке генератор здатний забезпечувати короткостроково - від кількох секунд до пів години, залежно від конкретної моделі, після чого автоматика теплового захисту відключить агрегат.
Потужність номінальна - це і є реальна потужність генератора, у межах якої він здатний працювати довгостроково і на яку слід орієнтуватися під час вибору.
Для того, щоб вибрати потужність генератора, потрібно скласти потужності всіх споживачів, що одночасно будуть від нього заживлені. При цьому важливо врахувати декілька моментів:
- - споживачі що мають у своєму складі електродвигун, котушки індуктивності, конденсатори, крім активної, мають ще й реактивну потужність. Тому їхня повна потужність більша за ту, яка зазначена у Ватах, і при розрахунку, необхідно враховувати саме повну потужність таких споживачів;
- - електродвигуни мають пускові струми і в момент запуску, їх потужність на мить збільшується в декілька разів, - генератор має бути здатним витримати це навантаження. Значення пускових струмів можна знайти у технічних характеристиках споживача;
- - генератор рекомендується використовувати із запасом за потужністю 20-30%, це продовжить термін його служби та знизить витрати палива.
Щоб визначити повну потужність споживача, необхідно його активну потужність, вказану у Ватах, розділити на cosф. Значення cosф має бути зазначено в технічних характеристиках пристрою, якщо його немає, зазвичай використовується усереднене значення 0,7. Наприклад, орієнтовна повна потужність пилососа 1 кВт, дорівнюватиме 1 кВт / 0,7 = 1,4 кВА.
Якщо існує потреба, досвідчені фахівці нашої компанії допоможуть правильно розрахувати потужність при виборі генератора.
Кількість фаз
Для живлення однофазних споживачів 220, використовується однофазний генератор.
Для живлення трифазних споживачів 380, використовується відповідно трифазний генератор.
Якщо в будинку мережа трифазна, але трифазних споживачів немає, для забезпечення електропостачання можна використовувати як однофазний, так і трифазний генератор.
У випадку, коли трифазний генератор повинен забезпечувати живленням трифазних та однофазних споживачів одночасно, або працювати тільки на однофазних споживачів, необхідно враховувати, що:
- - на кожній фазі трифазний генератор видає одну третину своєї потужності;
- - навантаження необхідно розподіляти рівномірно, різниця потужностей на фазах має не перевищувати 25-30%.
Тип альтернатора
Генератор змінного струму або альтернатор може бути синхронний або асинхронний.
Якщо розглядати технічну сторону, то в синхронному генераторі зміна електрорушійної сили на обмотках статора, забезпечується зміною сили струму на обмотках збудження ротора що обертається (якоря). Частота обертання ротора, тобто обороти двигуна, при цьому завжди постійні.
Ротор же асинхронного генератора немає обмоток збудження, його магнітне поле незмінно та створюється залишковою намагніченістю. Тому, зміна електрорушійної сили на обмотках статора в асинхронному генераторі, забезпечується зміною швидкості обертання ротора.
Синхронні генератори набули найбільшого поширення на ринку завдяки низці переваг, головні з яких:
- - висока якість електричної енергії що виробляється;
- - здатність витримувати пусковий струм, що значно перевищує потужність самого генератора.
Якщо говорити про недоліки синхронного генератора, то він менш захищений від пилу та бруду ніж асинхронний, конструктивно складніший та має вищу ціну.
Асинхронні генератори менш поширені, використовуються як правило в установках невеликої потужності та інверторних генераторах. Перевагами асинхронного генератора є:
- - менша ціна, у порівнянні з синхронним;
- - менші габарити та вага;
- - стійкість до коротких замикань дає перевагу під час роботи зі зварювальним апаратом;
- - високий рівень захисту від попадання всередину пилу та води.
Недоліком є те, що асинхронний генератор, якщо це не інверторний агрегат, виробляє електроенергію з низькими параметрами якості напруги й частоти. Також, асинхронний генератор не здатний витримувати короткочасне навантаження, більше своєї максимальної потужності, тому не підходить для роботи зі споживачами, що мають високі пускові струми.
Оберти двигуна
Двигун генераторної установки може мати оберти, тобто частоту обертання колінчастого валу, - 3000 об/хв або 1500 об/хв.
Генератори з двигуном 3000 об/хв, широко поширені і використовуються як для живлення малопотужних споживачів, так і для резервного (аварійного) електропостачання. Таким агрегатам перерви в роботі потрібні частіше, ніж низькооборотним моделям 1500 об/хв. Час їхньої безперервної роботи залежатиме від якості двигуна, а також системи охолодження, що використовується.
Наприклад, час безперервної роботи бензинового генератора 3000 об/хв з повітряним охолодженням досягає 4-7 годин, дизельного 6-10 годин. Якщо ж система охолодження рідинна, - час безупинної роботи збільшується в кілька разів. Так, якісний дизельний генератор 3000 об/хв з рідинною системою охолодження, може працювати безупинно до 3 діб.
Перевагою генераторів з двигуном 3000 об/хв є менша ціна, ніж у низькооборотних моделей. Якщо говорити про недоліки, то вони мають менший моторесурс (термін служби), більший рівень шуму та більшу витрату палива.
Генератори з двигуном 1500 об/хв – це лише дизельні агрегати, низькооборотні бензинові генератори не виготовляються. Такі установки набагато витриваліші за високооборотні моделі, економічніші, мають більший моторесурс та менший рівень шуму. З цих причин, генератор 1500 об/хв можна використовувати не лише як резервне, але і як основне джерело живлення. Генератор з низькооборотним двигуном і рідинною системою охолодження, фактично може працювати без зупинки, перерви знадобляться лише для техобслуговування.
Головним недоліком генератора з оборотами двигуна 1500 об/хв є його ціна.
Охолодження
Генератор може мати повітряну чи рідинну систему охолодження.
Повітряне охолодження зазвичай використовується в переносних генераторах невеликої потужності, а також в установках для резервного (аварійного) електропостачання. Причина полягає в тому, що генератори з повітряним охолодженням мають відносно нетривалий час безперервної роботи. Зазвичай це не більше 6-7 годин для бензинових та 8-10 годин для дизельних агрегатів.
Якщо говорити про плюси, то генератори з повітряним охолодженням легші та компактніші за установки з рідинним охолодженням, тому зручніші у переміщенні. І що важливо, їх ціна істотно нижча.
Використання рідинної системи охолодження, значно збільшує можливості експлуатувати генератор тривалі проміжки часу без перерви. Таке охолодження мають усі генераторні установки, що застосовуються як основне джерело живлення. Дизельний генератор з рідинним охолодженням, наприклад, може працювати без зупинки добу та більше, залежно від моделі. А якщо, при цьому, використовується двигун 1500 об/хв, то зупинки знадобляться лише для дозаправлення та техогляду.
Якщо говорити про переваги та недоліки, то генератор з рідинним охолодженням коштує дорожче ніж з повітряним, проте має більший моторесурс та може працювати довше без перерви.
Тип запуску
Генератор запускається за допомогою ручного стартера, електростарту та АВР (ATS).
Ручний стартер - запуск генератора за допомогою тросика, різкий рух якого провертає колінвал і двигун заводиться. Такий запуск зазвичай мають бюджетні генератори невеликої потужності.
Електростарт – генератор запускається поворотом ключа у замку запалювання. Це найпоширеніший тип запуску, що працює від вбудованої акумуляторної батареї. Генератори з електростартом, у разі потреби, можуть використовуватись із системою автоматичного введення резерву.
АВР (ATS) - автоматичне введення резерву, на англ. automatic transfer switch, тому по абревіатурі ATS можна впізнати генератор, що
має цю функцію. АВР автоматично вмикає генератор при зникненні напруги в мережі та вимикає при появі, швидкість ввімкнення генератора та функціонал АВР, при цьому, варіюються залежно від моделі.
Виконання
Генератор може бути виконаний в шумозахисному корпусі або мати відкрите виконання.
Шумозахисний корпус генератора призначений для зниження рівня шуму, а також захисту від дощу, пилу та бруду.
Це важливі переваги, але ціна такого генератора вища. Крім того, агрегат з повітряним охолодженням у шумозахисному корпусі буде швидше нагріватися, що знижує час його безупинної роботи. Даний недолік відсутній у генераторів з рідинним охолодженням, час безперервної роботи яких в рази більший, ніж в аналогічних агрегатів з повітряним.
Генератор у відкритому виконанні має меншу ціну, а якщо використовується повітряна система охолодження, то легше охолоджується, має менші габарити та вагу. Недоліками є більший рівень шуму, ніж у генератора в шумозахисному кожусі, відсутність захисту від пилу та погодних впливів, а для стаціонарних установок, що призначені для аварійного або постійного електроживлення, необхідне виділення спеціального приміщення.
Корисна інформація:
Якщо у Вас виникли питання щодо вибору генератора, досвідчені спеціалісти нашої компанії допоможуть знайти оптимальне рішення.